Обслуговуюча праця (дівчата) 5-А та 5-Б класи. Дистанційне навчання 11.01.2021р. - 22.01.2021р.

Електронні підручники   

Контактні дані для зворотнього зв'язку з вчителем

18.01.2021р. 5-Бклас         21.01.2021р. 5-Аклас

Проєкт 5: Серветка

 Основна технологія: технологія виготовлення вишитих виробів. 

Додаткова технологія: технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом

Тема: Добір конструкційних матеріалів та інструментів для роботи. Розкрій виробу. Виконання початкового вишивального шву "хрестиком" для виготовлення серветки.

Домашнє завдання: вчити послідовність виконання вишивального шву "хрестиком". Почати вишивати узор на серветці.

Ознайомитись з матеріалом:

Хрестик – одна з найпоширеніших рахункових технік, вона найбільш легка, доступна у виконанні й перезніманні узорів. Завдяки цьому хрестик дає величезні можливості для кольорової розробки орнаментального мотиву – найчастіше в червоно-чорній гамі. Краса залежить від точного рахунку ниток тканини й діагонального перекриття верхніх стібків, які мають лягати в одному напрямку. Цією технікою вишивали в містах і панських маєтках різноманітні панно, оздоби на меблі, скатерки, серветки тощо. Здебільше це були натюрморти, пишні букети з об’ємно-мальовничими формами квітів, багатою гамою колірних відтінків.

Техніка хрестика часто імітує традиційні шви як більш легкий і доступний засіб зображення. У зв’язку з цим з’явилась «обманна мережка», її називали «фальшиве вирізування», ця техніка широко побутувала. Вона справляє враження ажурної наскрізної техніки, яка полягає в тому, що на півхрестиком зашивається тло узору через один, а сам узор залишається білим і сприймається як орнамент. Рослинні узори, виконані цією технікою, втрачають натуралістичне трактування й набувають легкості й ажурності

Косий хрестик – виконуючи всі види вишивання хрестиком (лічбою ниток тканини, по канві або по нанесеному рисунку), необхідно дотримуватися таких правил: 1) вершини всіх хрестиків, які стикаються, мають збігатися так, щоб на просвіт вишивки видно було дірочки; 2) верхній на півхрестик по всій вишивці повинен мати один напрямок. «Косий хрестик» – найпоширеніший шов у сучасних українських вишивках. Він складається з двох косих стібків, які перехрещуються по діагоналі. Виконавши один косий стібок, робочу нитку переводять навиворіт, роблять прямий стібок, виводять її на лицьовий бік і накладають другий косий стібок, перехрещуючи його з першим. Утворюється «косий хрестик». Вишиваючи «косим хрестиком», оформляють відразу цілий ряд хрестиків. Спочатку в одному ряді роблять косі стібки зліва направо, а потім зворотним рухом голки перекривають їх справа наліво (рис. 10). На вивороті утворюється рівний рядок вертикальних стібків.



Узори хрестиком перезнімають з таблиць чи виробів на міліметровий папір чи папір у клітинку. Щоб вишити узор, потрібно перемалювати його рапорт. Рапорт - це частина узору, що повторюється. Кожна клітинка паперу відповідає хрестикові узору. Можна заштрихувати кольоровим олівцем клітинки - хрестики на малюнку, а можна в кожній клітинці кольором малювати хрестик.





11.01.2021р. 5-Бклас          14.01.2021р. 5-Аклас 

Проект 5: Серветка

 Основна технологія: технологія виготовлення вишитих виробів. 

Додаткова технологія: технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом

Тема: Вибір та обгрунтування теми проєкту. Планування роботи з виконання проєкту. Проєктування серветки методом фантазування. Створення малюнка для вишивання та графічного зображення виробу.

Домашнє завдання: Створити малюнок для вишивання(за зразком наведеним нижче) на аркущі паперу в клітинку. Підготувати на наступний урок: тканину для вишивки (канва) розмір 30×30см;

- нитки для вишивки різних кольорів, хоча б  3-4 кольори (муліне);

- п'яльця (пристрій для рукоділля у вигляді рамки, на якій закріплюється розтягнута тканина);

- голку гобеленову (середні або короткі голки з видовженим вушком та тупим кінцем для ручного рахункового вишивання нитками по канві).

Корисні посилання: Схеми вишивки квітів ,

Рinterest , Схеми для вишивки .

Ознайомитись з матеріалом:




Серветки відносяться до столової білизни. Вони мають подвійне значення: з одного боку – прикрашають стіл, з другого – захищають одяг під час приймання їжі. А виготовлена власноруч серветка – це ще і гарний подарунок.
Українська вишивка — один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат. Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, здебільшого на жіночих і чоловічих сорочках. Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку — таких, як наліжники, обруси, наволочки, рушники тощо.
Вишивання
Історія народної вишивки в Україні сягає своїм корінням у глибину віків. Дані археологічних розкопок та свідчення мандрівників і літописців доводять, що вишивання як вид мистецтва в Україні існує з незапам’ятних часів. Вишивкою, за свідченням Геродота, був прикрашений одяг скіфів. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, що датуються VI ст., під час дослідження засвідчили ідентичність не лише одягу, а й вишивки українського народного костюма XVIII-XIX ст. Арабський мандрівник X ст. н. е. у своїх розповідях про русів зазначає, що вони носили вишитий одяг. На жаль, пам’ятки української вишивки збереглися лише за останні кілька століть, але й цього достатньо, щоб виявити, що елементи символіки орнаментів української вишивки збігаються з орнаментами, які прикрашали посуд давніх мешканців території України доби неоліту, трипільської культури.
Вишиванням споконвіку займалися жінки, які з покоління в покоління передавали найтиповіші, найяскравіші зразки орнаменту, кольору, вишивальну техніку. Вишивки, передаючи характерні ознаки місцевості, різняться між собою орнаментом, технікою виконання та гамою барв.
Протягом багатьох віків безпосередній конкретний зміст символів на вишивках утрачався, але традиції використання їх не зникли. За мотивами орнаменти вишивок поділяються на три групи: геометричні, рослинні, зооморфні (тваринні) й відображають елементи символіки стародавніх вірувань, культів.
Геометричні орнаменти, наприклад, притаманні всім видам народного мистецтва і всій слов’янській міфології. Різноманітні кружальця, трикутники, ромби, кривульки, лінії, хрести символічно відображали уявлення наших пращурів про світобудову, тому їх значення відповідне. На основі стародавніх космологічних символів у народі створено свою систему назв, зокрема: «баранячі ноги», «кучері», «гребінчики», «кривульки», «сосонка», «перерва» тощо.
В основі рослинного орнаменту — культ поклоніння природі, рослині. Крім поширеного символу «дерево життя», що зображають стилізовано у формі листочків або гілок, у вишивках з рослинним орнаментом популярні стилізовані зображення Берегині, такі мотиви, як «виноград» — символ добробуту, щасливого одруження; «барвінок» — символ кохання тощо.
Вишивка хрестом виконується особливими голками і нитками, на спеціальній тканині. 
Нитки
Бавовняні нитки муліне вважаються класичним матеріалом для виконання вишивки хрестом. Вони зібрані в пасме по 6 штук, довжиною від 30 см до 1,5 м. Пасму легко розділяти. Вишивати можна як в 1, так і в 2-3 нитки, залежно від ефекту, який потрібно досягти. Для об’ємних хрестиків потрібна більш товста нитка.Муліне можуть бути не тільки бавовняними, але і лляними, акриловими та вовняними. Для святкових варіантів вишивки можна використовувати шовкові нитки, або придбати спеціальні муліне зі вставками з тонкого люрексу.

Основа
Основою називають тканину, на якій можна вишивати. Досвідчені майстри радять початківцям купувати спеціальну канву. Це матеріал з особливим переплетенням ниток, завдяки якому на полотні утворюються маленькі клітини, однакової величини. У кутах цих клітин є отвори, через які вільно проходить голка. Роблячи стібки з кута на кут, виходять рівні хрестики. Слідуючи схемами і описами важливо рахувати кількість квадратів, щоб побудувати малюнок правильно. У цієї тканини для вишивки відмінною рисою вважаються, як раз чіткі межі клітин, які дозволяють без праці підраховувати кількість хрестиків. Найпопулярніша тканина для вишивки хрестиком - це канва Аїда. Переплетення ниток в ній утворює рівномірний квадрат з дірочками, в які зручно вколювати і виколювати голку. Аїда - це спосіб переплетення ниток в тканині. В кожному квадраті нитки переплітаються за принципом - дві посередині і дві з боків. Завдяки цьому квадрати, по яких ви вишиваєте, залишаються рівними і не деформуються. Хто б не був виробником канви, якщо ви бачите, що це Аїда, значить нитки в ній утворюють спеціальні квадрати для вишивки, за якими зручно працювати.
Щоб полегшити роботу, потрібні додаткові інструменти. Наприклад, щоб тканина не сминалась і не деформувалася від стібків, потрібні п’яльця. Це спеціальні рамки, які вставляються один в одного, затискаючи канву між собою. Тканина натягується, працювати стає простіше. П’яльця бувають круглі і квадратні. Для великих робіт можна придбати спеціальні рамки на підставці, тоді зникає необхідність тримати п’яльця в руці. Працювати стає ще легше, так як обидві руки залишаються вільними.
Ще дуже важливо правильно підібрати голки для вишивки. Вони відрізняються від швейних вузьким і тонким вушком, а також заокругленим кінцем, який дозволяє вводити голку, не чіпляючи нитки основного полотна. Товщина голки залежить від того, у скільки додавань використовується нитка.
Які характеристики мають бути в якісній голки:
  • немає задирок;
  • нитка добре рухається всередині вушка;
  • голка міцна і не ламається.
Інструменти
Ще для роботи знадобляться ножиці. Великі, кравецькі – для розкрою канви, маленькі – для зрізання надлишків муліне.
Наприклад: 

Будиночок

Малюнок виконується на канві розміром 30х38 клітин. Потрібні нитки 4 кольорів: жовтий, коричневий, зелений і оранжевий.

Як вишивати:

  • Жовтими хрестиками вишити стіну будиночка.
  • Коричневими нитками вишити вікно, двері, дах, дерево.
  • Помаранчевим кольором заповнити дах, вікно і позначити ручку дверей.
  • Зеленим кольором вишити траву і листя на дереві.Можна додати кілька хрестиків світло-зеленого кольору на дереві, щоб крона була пишніше.
Маки
Вишивка на канві займає площу 50х36 клітин. Для роботи потрібні муліне зеленого, червоного і рожевого кольору. Для деталізації потрібні ще світло-рожеві і чорні нитки.
Як вишивати:
  • Починаючи з середини вишити червоними нитками пелюстки. Окремо вишити смугу в нераскрывшемся бутоні.
  • Змінити нитка на рожеву і вишити більш світлі ділянки на квітці.
  • Світло-рожевими муліне позначити відблиски на пелюстках.
  • Зеленим кольором вишити стебло, листя, головку нерозпустилися бутона і середину квітки.
  • Залишається лише заповнити прогалини в серцевині маку чорними хрестиками.                   Вишивка завжди була дуже популярною серед майстринь. Це спосіб творчого самовираження і метод релаксації, це улюблене хобі й прекрасний дарунок для близьких та коханих! Подорожуючи по мережі Інтернет, я знайшла дуже багато хороших помічників для тих, кому подобається вишивати, з якими хочу вас, мої друзі, й познайомити.

    Помічники — це онлайн-сервіси, за допомогою яких можна реалізувати будь-який свій  вишивальний проєкт. Хочу познайомити з унікальним сервісом, за допомогою якого можна згенерувати текст в схему для вишивання в українських традиціях. Саме цей сервіс я рекомендую своїм дівчаткам 5 класу. 
    Працювати з сервісом дуже просто. Відкрийте Текстова вишивка та виконайте наступні дії:

    1. У відповідному віконці напишить ім’я або той текст, який ви плануєте вишити на підвісці.

    2. Натисніть на кнопку «Вишити»:

    3. Сервіс пропонує 4 варіанти схеми вишивки. Оберіть ту, яка вам до вподоби.                            4.  Натисніть на кнопку «Зберегти на диск», щоб зберегти малюнок вишивки на ПК.

    Малюнок вишивки можна роздрукувати або зберегти на мобільному для подальшої роботи. Ось, наприклад, як  можна вишити ім’я «Ірина»:

    Цікавими є онлайн-сервіси,  за допомогою яких можна створити будь-який напис. Ви можете скористатися наступним посиланням: ОХАПКА: вишиваємо надписи    

При виконанні практичних завдання Працюємо безпечно!!!!
Повторити правила техніки безпеки можна скориставшись хмаркою слів.


Немає коментарів:

Дописати коментар