Технології. 5-А клас/ І група та 5-Б клас/ ІІ група. Дистанційне навчання з 01.11.2021р.

 04.11.2021р. 5-А клас         04.11.2021р. 5-Б клас

Контактні дані для зворотнього зв'язку з вчителем 

Адреса електронної пошти вчителя: vera55mila32@gmail.com Viber: +380505025364

Модуль 3: Технології виготовлення народної іграшки. Лялька-мотанка (оберіг).

 Основна технологія: Технології виготовлення народної іграшки, технологія виготовлення ляльки-мотанки.

Тема: Вибір та обгрунтування теми проєкту (виду ляльки-мотанки).Добір і розрахунок матеріалів. Конструкція виробу. Деталь як одиниця виробу. Компетентнісно орієнтована практична робота з дотриманням правил безпечної праці. Виготовлення обраного для виготовлення об’єкта праці за визначеною технологічною послідовністю.

Матеріали та інструменти: два мотки ниток для в'язання різних кольорів, невелику книгу, ножиці.

Домашнє завдання: вчити послідовність виготовлення ляльки-мотанки. Зробити ляльку-мотанку з ниток.

Ознайомитись з матеріалом:

Лялька-мотанка – українська народна лялька, символ жіночої мудрості, родинний оберіг. Здавен у кожній родині лялька-мотанка виконувала роль оберегу, була символом мудрості, берегинею роду, символом матері-прародительниці та зв’язку між поколіннями, одна із найдревніших іграшок і сакральних (священних) істот нашого народу, якій тисячі й тисячі років. Скільки існує людство, стільки років цій іграшці, яка повинна була дитину заспокоїти, нагодувати і зберегти. Бо мати, залишаючи дитя, замотувала фрукти чи хліб у шматочок  тканини, прив’язувала паличку і давала, як іграшку, тому в основі ляльки — хрест. Людина вигадувала ляльку-мотанку, подібну собі, як забавку для дитини, як оберіг дому. Виготовляючи цей сакральний предмет, жінки вкладали у неї свою енергію, певні думки і побажання. Ляльку-мотанку передавала мати дочці, коли віддавала до іншого роду, а дочка, у свою чергу, своїй дитині. Це ніби ниточка, яка зв’язувала увесь рід.

Наші пращури вірили, що лялька є посередником між живими та тими, хто ще народиться. Тому на заміжжя дівчини разом із рушниками і сорочками в скриню до приданого клали ляльки. Робили їх дуже ретельно: одягали в українське народне вбрання як наречену, плели вінок на голову і обов’язково «додавали» нареченого — мусила бути пара.  

Обличчя у ляльки-обрегу немає: люди остерігалися пов’язувати її з конкретною людиною  бо вважалося, якщо ляльці зробити обличчя, а особливо очі, в них може влетіти дух живої істоти

  На обличчі намотували хрести і виготовляли їх на різні потреби: аби людина одужала, аби пішов дощ чи навпаки — припинилася злива, вщух буревій.

Сакральна істота з хрестом замість обличчя, символізує гармонію вертикалі (духовності) і горизонталі (земного розвитку людини), тобто допомагає гармонізувати простір. Такі іграшки повинні знаходитися на покуті зі сторони сходу сонця, над ліжечком дітей (оберігає дитину), над дверима (зустрічає і проводжає гостей)...

Усі елементи одягу мотанки є символічними:

спідниця -  уособлює землю;

сорочка — три часи: минулий, теперішній і майбутній;

головний убір — очіпок, стрічка чи хустка — зв’язок із небом...

Значення кольорів (Самостійна робота в мережі Інтернет)

зелений – колір здоров’я та багатства;

червоний – колір життя, вогню, кохання;

жовтий – колір сонця, пшениці, землі;

синій –колір творчості та саморозвитку;

фіолетовий – колір мудрості.

Велику силу має вишивка, особливо, якщо це вишивка старовинна, яка несе в собі древню символіку і позитивну енергію багатьох поколінь.

Лялька-мотанка ні в якому разі не шиється, не проколюється голками чи шпильками – виключно мотається. Звідси і назва - МОТАНКИ. Голку можна застосовувати лише при виготовленні одягу для ляльки і ні в якому разі не пришивати нічого до самої лялі! І Не колоти її!

Різновиди ляльок-мотанок

Берегиня
 Її зображують із руками, піднятими вгору в молитовному жесті або з опущеними вниз. Коли руки підняті вгору – Богиня закликає небо допомогти засіяти ниву, зачати нове життя на землі. Коли руки опущені вниз – Богиня благословляє землю на народження, принесення плодів, дарів.

Лялька – Багаторучиця

Свою назву лялька отримала за наявність великої кількості рук (п`ять пар рук). Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу. А лялька допомагала їй у цій справі . Народ вірив, що в мотанці знаходиться дух предків і що вона може передавати досвід з покоління в покоління. Українці вважали, що цей символ приносить їм багатство та успіх.

Мати з дитиною

Лялька з діточками нагадує іконописний образ Богородиці. Її дарують новоствореним сім’ям. Ганчіркову ляльку – берегиню, вироблену власними руками, мати дарувала донечці перед весіллям, благословляючи таким чином на щасливе заміжжя. Гості теж дарували ляльок з побажанням, щоб в них народилося багато діточок.

Весільна
Найретельніше готували ляльку для нареченої та напередодні народження дитини. Таку мотанку вбирали дуже гарно. Іноді українці вірили, якщо дітки у великій родині довгий час бавляться мотанкою, треба чекати лелеку.
Лялечка-круп’яничка
Лялечка-круп’яничка (зерновушка) всередині наповнюється крупою (зерном). Вважалося, що вона приносить в дім достаток, благополуччя, допомагає досягти успіхів у роботі. Раніше робити ці амулети починали восени і використовували зерно з зібраного врожаю. Заборонено застосовувати подрiблену крупу або пластівці, обов’язково лише ціле зерно: пшеницю, перловку, гречку, пшоно, горох.
           
Відео:
           
Правила роботи з ножицями.
1. Класти ножиці так, щоб вони не звисали зі столу.
2. Не залишати ножиці в розкритому вигляді.
3. Не тримати ножиці кінцями вгору.
4. Передавати ножиці кільцями вперед.
5. Не заважайте товаришам, коли вони працюють з ножицями.

Немає коментарів:

Дописати коментар